 |
Suncomet Oy | Toiminta-aika | Tekniset tiedotteet |
RSS-syöte
K1, K2 ja K3 -palveluiden siirto [valmis] 2025-07-18
SIIRRON MYÖTÄ MUUTTUNEET TIEDOT
K1, K2 ja K3 -palveluiden tilit siirretään on siirretty 12.09.2025 Helsingin palvelinkeskukseen uuteen tehokkaampaan Yrityspaketti järjestelmään.
Uusi palvelimen osoite: k3.suncomet.fi
Mikäli esimerkiksi sähköpostiohjelma ei hyväksy vanhaa k1.suncomet.fi tai k2.suncomet.fi palvelinta tai sertifikaattia, niin kokeilkaa käyttää palvelimen osoitteena (saapuva ja lähteävä) uutta k3.suncomet.fi osoitetta.
Uusi IP-osoite: 46.62.202.5
Mikäli käytätte ulkopuolisia nimipalvelimia, niin teidän tulee päivittää verkkotunnuksenne nimipalvelinasetuksiin uusi IP-osoite siirron valmistuttua. Meidän nimipalvelimilla olevat verkkotunnukset päivittyvät automaattisesti.
PHP-version mahdollinen muutos
Jollain tileillä PHP-versio on voinut muuttua siirron myötä PHP 7.4 versioon yhteensopivuussyistä. Voitte vaihtaa PHP-version haluamaksenne hallintapaneelista kohdasta PHP-versio ja -moduulit. Esimerkiksi PHP 8.4 löytyy jo palvelusta.
Olkaa hyvä ja ottakaa yhteyttä asiakaspalveluumme mikäli törmäätte ongelmiin.
SIIRRON ETENEMINEN
[12.09.2025 23:30] Siirrot nyt nyt valmiit. Olkaa hyvä ja ottakaa yhteyttä asiakaspalveluumme mikäli törmäätte ongelmiin.
[22:40] Siirrot on nyt suoritettu. Käymme parhaillaan läpi kaikkia siirrettyjä tilejä mahdollisten ongelmien selvittämiseksi.
[21:14] K2-palvelun siirto on valmistunut. Käymme parhaillaan läpi siirrettyjä tilejä K3 ja K2 palveluista mahdollisten ongelmien selvittämiseksi. K1-palvelun siirto on nyt alkanut.
[21:53] K3-palvelun siirto on valmistunut. Käymme parhaillaan läpi siirrettyjä tilejä mahdollisten ongelmien selvittämiseksi. K2-palvelun siirto on nyt alkanut.
[12.09.2025 21:00] Siirto on alkanut K3-palveluiden siirrolla. Ensimmäiset tilit siirtyvät parhaillaan aakkosjärjestyksessä.
SIIRRON ENNAKKOTIEDOTE
Ennakkotiedote 18.07.2025
K1, K2 ja K3 -palveluiden tilit siirretään 12.09. - 14.09.2025 Helsingin palvelinkeskukseen.
Siirto alkaa 12.09.2025 kello 21.00. Arvioitu valmistumisaika on 14.09.2025 kello 21.00 mennessä.
Siirto uuteen järjestelmään on osa Helsingin palvelinkeskuksen käyttöönottoa kaikissa palveluissamme. Uusi järjestelmä parantaa myös palveluiden tietoturvaa ja vakautta. Lisäksi uusi palvelu on entistä tehokkaampi, joka näkyy sivujen parantuneessa latausnopeudessa.
Siirto ei normaalisti edellytä toimenpiteitä asiakkailta ja odotettu katkos sivustoa kohden on 5 - 15 minuuttia. Kunkin tilin siirto ajoittuu aakkosjärjestyksessä välille 12.09. - 14.09.2025. Ensin siirtyvät K3-palvelun tilit, sitten K2-palvelun tilit ja lopuksi K1-palvelun tilit. Päivitämme tätä tiedotetta siirron etenemisen aikana.
Mikäli törmäätte siirron jälkeen ongelmiin, niin olkaa hyvä ja ottakaa yhteyttä asiakaspalveluumme.
Siirrossa ei siirry tilin lokitiedot tai varmuuskopiot. Ne on kuitenkin mahdollista hakea 14 vuorokauden ajan vanhalta palvelimelta.
Palvelimen ja verkkotunnuksien IP-osoite vaihtuu!
Uusi IP-osoite: 46.62.202.5
Uusi palvelimen osoite: k3.suncomet.fi
Mikäli käytätte ulkopuolisia nimipalvelimia, niin teidän tulee päivittää verkkotunnuksenne nimipalvelinasetuksiin uusi IP-osoite siirron valmistuttua. Meidän nimipalvelimilla olevat verkkotunnukset päivittyvät automaattisesti.
Takaisin |
|
|
Copyright © 2001 - 2025 Suncomet Oy |
Kaikki käännökset ovat vain tiedoksi. Jos ristiriita ilmenee, suomenkielinen alkuperäinen versio on ratkaiseva.