 |
Suncomet Oy | Toiminta-aika | Tekniset tiedotteet |
RSS-syöte
C1-palvelimella häiriö [06.11.2014 09:50] 2014-11-05
[09:50] Synkronointi on valmistunut ja palvelut ovat palautuneet takaisin normaaliin toimintaan. Sähköpostipalvelussa humioitavaa: kirjaudutte sähköpostiin sähköpostin omilla tunnuksilla (ei päätunnuksilla) ja kirjaudutte lähtevän postin palvelimelle myös sähköpostin omilla tunnuksilla. Sähköpostin salasana tulee vaihtaa hallintapaneelista mikäli sähköpostiin kirjautuminen ei onnistu.
[18:50] Kiintolevyn synkronointi kestää kaikkineen vielä noin 5 tuntia. Huomiseen aamuun mennessä tilanne on täysin normalistoitunut ja suljetut palvelut ovat jälleen normaalisti toiminnassa.
[15:55] Uusi kiintolevy tarvitsee synkronoida muiden palvelimen kiintolevyjen kanssa, joka hidastaa palvelimen toimintaa huomattavasti. Tilanteen nopeuttamiseksi osa palveluista on suljettuna kunnes synkronointi on valmis. Suljetut palvelut: SSH, FTP, DAV, sähköpostilista (mailman) ja roskapostin suodatus. Tiedotamme, kun synkroinnin viemä aika alkaa selviämään. Pahoittelut aiheutuneesta haitasta.
[15:30] C1-palvelimella on rikkoutunut kiintolevy, joka aiheuttaa ylimääräistä kuormitusta ja näin erinäisiä ongelmia palvelun normaalissa toiminnassa. Kiintolevyä vaihdetaan parhaillaan ja vaihdon jälkeen tilanne alkaa normalisoitumaan.
[14:30] Selvitämme parhaillaan C1-palvelimen häiriötä. Pahoittelut aiheutuneesta haitasta.
Takaisin |
|
|
Copyright © 2001 - 2025 Suncomet Oy |
Kaikki käännökset ovat vain tiedoksi. Jos ristiriita ilmenee, suomenkielinen alkuperäinen versio on ratkaiseva.